„Baśnie, bajki i bajeczki dla syneczka i córeczki” Czytająca 13-tka – rodzinna podróż w krainę bajek”

 „Wszyscy chcemy, by nasze dzieci

Wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

     Jest na to sposób-czytajmy dzieciom”

Otwarta Książka Z Bajki | Premium Wektor

Często dzieci większość czasu spędzają przed ekranem komputera, czy telewizora, wybierając nie zawsze wartościowe gry czy filmy. Dlatego właśnie mając na uwadze ów problem pojawił się pomysł opracowanie innowacji pedagogicznej „Baśnie, bajki i bajeczki dla syneczka i córeczki”. Czytająca 13-tka – rodzinna podróż w krainę bajek”. Dodatkową inspiracją była rozprogramowana ogólnopolska  kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom” oraz realizowany program własny w przedszkolu przy wsparciu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej „Piątka”, „Jestem Przyjacielem książki.”

Dla niektórych dzieci, szczególnie najmłodszych, wspólne słuchanie jest bardzo trudne. Dlatego też bardzo ważny jest sposób zainteresowania literaturą dziecięcą. Chcemy żeby dziecko w rodzinnym środowisku wchodziło w świat piękna, fantazji, przygody, dobra i zła poprzez różne metody i formy, ma to być aktywne przeżywanie przeczytanego utworu.

Aby podołać temu zadaniu zapewniamy dzieciom i rodzicom dostęp do utworów literackich, akcesoriów z nimi związanych: książka, płyta, postaci z baśni i bajek (pacynki, kukiełki, marionetki), puzzle karty pracy. Rozbudzając zainteresowanie dzieci literaturą podpowiadamy dzieciom w jaki sposób można wykorzystać wszystkie możliwe sposoby oraz bogactwo różnorodnych form i metod pracy z książką.

Czas trwania innowacji przewidziany jest na lata od 1 lutego 2016r. do 3 stycznia 2018r.

Uczestnikami będą wszystkie chętne dzieci z oddziałów przedszkolnych.

Innowacja jest innowacją organizacyjno-metodyczną. Angażuje do współpracy nauczycieli, pracowników przedszkola, dzieci i rodziców.

Założeniem innowacji jest przygotowanie kuferków „Czytająca 13-tka -rodzinna podróż w krainę bajek”. Innowacja opierać się będzie na wypożyczaniu dzieciom i rodzicom przedszkola kuferka do domu w celu wspólnego poznawania i przeżywania z dzieckiem treści literackich.

Innowacja została wpisana do Rejestru Innowacji i Eksperymentów Kuratorium Oświaty w Olsztynie pod  numerem: I.189/15