Galeria zdjęć

Dzień pustej klasy w Biedronkach, „Sportowy piątek – podskoki i piruety tańczą ze wstążkami kolorowe duety”
„Podchody” zabawa terenowa z udziałem Rodziców, wspólne celebrowanie Dnia Mamy i Dnia Taty.
W maju dzieci z grupy Biedronki zajęły się porządkowaniem po zimie oraz remoncie przedszkola Ścieżką sensoryczną w ogrodzie. Najpierw posegregowały porozrzucane kamienie, korę, powyrywały trawę. Następnie przygotowane miejsce uzupełniały różnymi materiałami. Dzieci pracowały, układały kamienie, drewniane krążki, wykładziny, wysypywały piasek, kamienie oraz korę. Cała grupa otrzymałą wiele pochwała za trud włożony w przygotowanie ścieżki.
Poznanie zawodu programisty oraz oglądanie ruchomej makiety z klocków sterowanej zdalnie.
Zabawy z „Wiatrakiem matematycznym” w Biedronkach – utrwalanie kolorów i kształtów, kształtowanie spostrzegawczości.
Nasze przedszkole odwiedził wyjątkowy gość – była to sama Kicia Kocia. Zachęcała ona przedszkolaki do odwiedzania biblioteki i czytania książek – zwłaszcza tych opisujących jej niesamowite przygody. Zaprezentowała dzieciom serię edukacyjnych, uczących prawidłowych zachowań książeczek, których jest główną bohaterką. Pani z Księgarni przeczytała nam książkę o tym jak Kicia Kocia zostaje policjantką. Wspólnie zatańczyliśmy i otrzymaliśmy książki z przygodami naszego gościa.
W czwartek 19.05 w naszym ogrodzie odbył się Festyn Zmysłów zorganizowany przez studentki UWM w Olsztynie. Dzieci uczestniczyły z zabawach ruchowych, badawczych, tanecznych, słuchowych oraz z kodowania
Dzień Niezapominajki, słuchanie wiersza, poszukiwanie i obserwacja w ogrodzie przedszkolnym
Spacer po okolicy przedszkola, obserwacja przyrody
Poznanie specyfiki zawodu tancerki 💃💃💃 Oglądanie pokazu tanecznego flamenco w wykonaniu mamy Kornelii i Michaliny, wspólne zabawy taneczne. Oglądanie atrybutów tancerki flamenco: strój, specjalne obuwie taneczne, wachlarz, kastaniety.
Światowy Dzień Ziemi – tworzenie plakatu, happening ulicami miasta oraz sprzątanie okolicy przedszkola
Spacer po ogrodzie przedszkolnym, dosadzanie Bratków
Szukanie czekoladowych jajeczek w ogrodzie
Zakładamy ogródek w sali
Tworzymy Grę – Ścigankę, tworzenie reguł i zasad, wymyślanie zasad
Poznajemy właściwości magnesu, co przyciąga magnes a co nie
U Fotografa zapoznanie ze specyfiką pracy fotografa, zapoznanie z wykorzystywanymi sprzętami, wykorzystywanymi podczas sesji, wcielenie się dzieci w role modeli i modelek
Wiosenny Happening – powitanie Wiosny z Bratkiem
Zajęcia prowadzone przez studentkę Pedagogiki UWM w Olsztynie, edukacja matematyczna
Dzień – noc, wprowadzenie pojęć z zastosowaniem metody prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
Na dzisiejszych zajęciach sadziliśmy cebulę dymkę. Poznaliśmy zasady pielęgnacji roślin, wiemy , jak ważny jest dostęp wody i światła. Wiemy również, co wyrośnie z cebulek. Rozmawialiśmy także o zdrowym odżywianiu, próbowaliśmy ocenić smak i zapach szczypiorku
„Poszukiwacze wiosny” zabawa badawcza. Dzieci z utęsknieniem wypatrują już WIOSNY. W związku z tym wyruszyliśmy na jej poszukiwania. Najpierw szukaliśmy jej w sali a następnie w ogrodzie przedszkolnym. Nie musieliśmy daleko szukać, ponieważ w zakątku leśnym spotkaliśmy piękne PRZEBIŚNIEGI. Jesienią W NASZYM OGRODZIE zasadziliśmy KROKUSY, które już pięknie zakwitły. Na drzewach pojawiają się już pączki, a na wierzbie bazie. Po długiej Zimie, czas na przebudzenie
Pogodowe rytmy matematyczne – układania, odczytywanie

Zabawy muzyczno – techniczne, wykonanie grzechotki z przedmiotów użytku domowego oraz produktów spożywczych, instrumentacja piosenki „Deszczyk pada, deszczyk pada”

Biedronki odkrywają tajemnice magnesów 🧲🐞 Dzieci poznały różne rodzaje magnesów, sprawdzały, które bieguny odpychają się, a które przyciągają. Wzięły udział w doświadczeniu „Jak wyciągnąć szpilki z wody bez użycia rąk” 🤔🧲

Zabawy ruchowe i zajęcia gimnastyczne z wykorzystaniem lasek gimnastycznych, klocków oraz szarf. Podczas zabaw dzieci wzmacniały ogólną sprawność fizyczną.

Podczas zajęć często korzystamy z klocków LEGO. Można je wykorzystywać w wielu różnych zabawach i zajęciach. Na zajęciach dzieci wykorzystały zestaw LEGO Education Steam park oraz Lego Coding Express w celu segregowania klocków według koloru, do tego okazał się również niezbędny Dywan Tuputan. To na jego kolorowych liniach dzieci układały Klocki LEGO jeden obok drugiego. Przeliczały w zakresie 4 oraz uczyły się gry zespołowej.

 

W dniu Walentynek panował wyjątkowy nastrój. W przedszkolu królował kolor czerwony i różowy. Dzieci poznały tradycje walentynkowe, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie uczuć przyjaźni i sympatii w stosunku do innych ludzi. Prawiły sobie komplementy i mówiły miłe słowa. Umiejętność mówienia o swoich uczuciach i sprawianie radości innym będą doskonalić przez kolejne dni roku. Dzieci wykonały Drzewo Magicznych słów w ramach realizacji Edukacyjnego Projektu Emocja, które ozdabia naszą salę.

Sportowy Piątek w grupie, w tym miesiącu dzieci usprawniały rzucanie. Były zabawy rzucania do celu oraz do siebie nawzajem. Do zabaw wykorzystano zgnieciony papier.
Zabawy logopedyczne usprawnianie mięśni buzi i języka, wydłużanie fazy wydechu
Dzieci z grupy „Biedronki” wykonały wspólnie pracę plastyczną metodą EDUKACJI PRZEZ RUCH DOROTY DZIAMSKIEJ. Trzy i czterolatki kreśliły rytmicznie jedną ręką (raz prawą, raz lewą) kreski w górę i w dół tworząc piękne tło. Następnie dzieci składały arkusze papieru, z którego następnie wycięte zostały koła w trzech różnych rozmiarach. W ten sposób powstały piękne bałwanki ☃️☃️☃️ Oczywiście wszystkie etapy pracy odbywały się przy muzyce, której towarzyszył naturalny i spontaniczny ruch. Celem prezentowanej metody jest aktywizowanie pamięci długotrwałej.
Zimowy spacer po ogrodzie przedszkolnym, poszukiwanie lodu, obserwacja zimowej aury
Zabawy gimnastyczne z wykorzystaniem sprzętów
Dokarmiany ptaki w ogrodzie przedszkolnym
Obchody Międzynarodowego Dnia Klocków LEGO
„Karm z głową” to akcja w czasie, której dzieci poznawały sposoby dokarmiania ptaków w okresie zimy. Zima to szczególnie trudny czas, ponieważ pod śniegiem ptakom trudno znaleźć pożywienie. Pamiętajmy, aby w karmnikach zostawiać ptakom ich przysmaki. Dzięki Olsztyńskiemu Budżetowi Obywatelskiemu nad Jeziorem Długim oraz w Parku im. Janusza Kusocińskiego stanęły automaty do wydawania karmy dla ptaków, dlatego udając się na spacer możecie również pomóc ptakom w okresie zimy.
Zabawy na śniegu w ogrodzie przedszkolnym, lepienie bałwankowej rodziny
Każda babcia o tym wie, że z kłębkiem wełny my umiemy gimnastykować się. Podczas zajęć gimnastycznych kłębki wełny wystąpiły w roli głównej: było podrzucanie i chwytanie, wymachy ramion, toczenie piłek po kolorowych liniach z wykorzystaniem dywanu Tuputan, zabawy w rytmiczne podawanie kłębków w parach, przerzucanie ich za głowę. Przez chwilę sala zmieniła się niczym pajęczyna i zadaniem było przejść w taki sposób, aby nie dotknąć sznurka. Uczyliśmy się też współpracy, oczekiwania na swoją kolej, przeliczania, nawijania włóczki na kłębek
„Dzisiaj wielkie wydarzenie. Zaraz zacznie się na scenie przedstawienie na dzień babci i dziadka”
Dzień Babci i Dzień Dziadka w Biedronkach, przygotowywanie upominków i występ artystyczny
Ach, cóż to był za bal… W końcu nadszedł długo oczekiwany dzień i w naszym przedszkolu odbył się BAL KARNAWAŁOWY.
W czasie balu nasza sala zamieniła się w kolorową salę z balonami, serpentynami i różnymi dekoracjami. Były księżniczki, rycerze, wróżki, oraz inne postaci z bajek, baśni i naszych marzeń. Dzieci tańczyły twista, rock and rolla, kaczuszki i świetnie się przy tym bawiły. Do domów wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni – już teraz wymyślają pomysły na następne karnawałowe przebrania!
Jasełka bożonarodzeniowe. W tym roku niestety z uwagi na pandemię dzieci tego wyjątkowego czasu nie mogły przeżywać ze swoimi rodzicami, czy babciami. Nie wpływa to jednak na piękno całego wydarzenia. Przedszkolaki pełne zaangażowania zaprezentowały swoje zdolności aktorskie. 
,Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia w naszym przedszkolu zakończyła wspólną wigilią, która odbyła się 22 grudnia. W tym roku nieco inaczej, ze względu na kwarantannę, na której były przedszkolaki z grupy. Tylko część dzieci w tym dniu wspólne kolędowała, dzieliła się opłatkiem, składały sobie życzeń oraz zjadły wspólny wigilijny obiad. Oczywiście nie zabrakło odwiedzin Mikołaja i wręczenia prezentów.
21 grudnia dzieci z grupy Biedronki wybrały się na pocztę. Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Przedszkolaki poznały logo poczty oraz oglądały różnorodne przekazy pocztowe. Wizyta na poczcie była również dobrą okazją do utrwalenia nawyku kulturalnego zachowania się w miejscu publicznym. Dzieci wysłały przygotowane przez siebie kartki ze świątecznymi życzeniami do Dzieci z innych Przedszkoli.
„Sportowy piątek ” w Biedronkach 🐞 „Szybciej, wyżej dalej – biegnę za Mikołajem „. Tym razem ćwiczenia i zabawy ruchowe były tematyczne 🎅 🦌 Dzieci zamieniły się w pomocników Mikołaja i pokonywały tory przeszkód by dostarczyć prezenty na czas. Brały także udział w muzycznej opowieści ruchowej, w której naśladowały wirujące śnieżynki oraz bałwanki. ❄☃️

14.09.2021 Ubieranie choinki

„Wczoraj rosłaś na polanie
dzisiaj przyszłaś do nas
jakie miłe to spotkanie choinko zielona...”

Czas Świąt Bożego Narodzenia wiąże się z tradycją ubierania świątecznego drzewka. W naszej grupie również nie mogło zabraknąć tego rytuału. Przedszkolaki z wielkim zapałem zabrały się do ubierania choinki. Zawieszały bombki, gwiazdki, łańcuchy, kolorowe światełka. Choinka wyglądała prześlicznie. Ileż było przy tym radości wśród dzieci, a w sali od razu zrobiło się świątecznie.

6 grudnia to był wyjątkowy dzień dla przedszkolaków. Dzieci w tym dniu otrzymały list od Mikołaja, a w nim zadania w jaki sposób mogą otrzymać prezenty. Z wielką radością przystąpiły do ich realizacji. Były to: opowieść ruchowa, tańce, piosenki, zagadki, puzzle. Po ich wykonaniu, zgodnie z treścią listu w sali zabaw na dzieci czekały prezenty.
DZIĘKUJEMY, ŚWIĘTY MIKOŁAJU!
30 listopada w naszym przedszkolu zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór wróżb. Według dawnych wierzeń ta noc miała magiczną moc, uchylającą wrota do nieznanej przyszłości. Przedszkolaki rozpoczęły ten dzień od wróżb. Po czasie, w którym to dzieci mogły poznać swoją bliższą lub dalszą przyszłość, odbył się „Bal Andrzejkowy”, wówczas wspólnym tańcom i zabaw przy dźwiękach muzyki nie było końca. Zabawa w naszym przedszkolu udała się wspaniale!
29 listopada odbyła się ważna uroczystość Pasowanie na Przedszkolaka. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia części artystycznej, w której dzieci zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc, wierszyki, piosenki, zabawy ruchowe i tańce. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Po złożonej obietnicy, pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał pamiątkowy dyplom.

25 listopada przedszkolaki z grupy Biedronki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do przedszkola zdjęcie swojego małego lub dużego przyjaciela – misia. Każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od przedstawienia pluszaków.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”. Dzieci tego dnia uczestniczyły w zabawach ruchowych, plastycznych, quizach i tanecznych.

Sportowy piątek – aerobic i taniec to jest czas na ciała ruszanie, ćwiczenia z wykorzystaniem butelek jako ciężarów
W związku z realizacją tematów o zdrowiu w naszej sali dzieci zorganizowały kącik lekarski.  Korzyści z takiej zabawy są bardzo duże, dzieci mogą się wspaniale bawić, mogą podzielić się swoją wiedzą, którą nabyły podczas zajęć zorganizowanych w przedszkolu. Takie zabawy mogą też, ułatwić innym dzieciom pokonywanie lęków przed wizytami lekarskimi w przychodni, czy podczas szczepień.
Spacer po ogrodzie przedszkolnym
Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem LEGO EDUCATION, 6 Klocków, zajęcia prowadzone w obecności studentów UWM w Olsztynie
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek dzieci  oglądały „Brzydkie Kaczątko” prezentowany metodą Teatrzyku Kamishibai. Przedszkolaki rozmawiały o emocjach na podstawie bajki, burza mózgów, wdrażanie do samodzielnego rozwiązywania problemów.
Zorganizowanie kącika książek z ulubionymi bajkami dzieci. Wspólne czytanie wybranych pozycji

Pierwszy Dzień w Przedszkolu po remoncie

Urodzinki w październiku

W naszym przedszkolu pod koniec października obchodziliśmy Święto Dyni. Każdy przedszkolak upodobnił się w tym dniu do naszej bohaterki dnia – dyni. Wszystko  związane było tego dnia z dynią: zabawy, wiersze, piosenki, praca plastyczna. Dzieci opisywały jej wygląd, recytowały z ilustracją ruchową wiersz o dyni, brały udział w zabawie z recytacją „Rośnij dynio malutka”. Brały udział w dyniowych konkurencjach sportowych. W przerwach podane zostało ciasto dyniowe i pestki z dyni – niespodzianki od Rodziców.

Spacer na skrzyżowanie utrwalenie zasad ruchu drogowego

Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem zestawu Edukacyjnego LEGO Education. Przedszkolaki stworzyły pojazdy, budowle oraz różne elementy otoczenia. Klocki niesamowicie pobudzają wyobraźnie.

„Pojazdy” czym charakteryzują się pojazdy, co ma samochód, jak wygląda rower. Na wszystkie te pytanie dzieci znalazły rozwiązanie podczas spaceru w okolicy przedszkola. Dzieci podczas spaceru widziały samochody osobowe, rower, skuter

Tematykę dotyczącą warzyw rozpoczęto od zapoznania dzieci z wierszem Jana Brzechwy pt. „Na straganie”. Po wysłuchaniu wiersza przedszkolaki wypowiadały się na temat warzyw występujących w wierszu, wyszukiwały je wśród warzyw znajdujących się na przedszkolnym straganie. Na zakończenie  zajęć uczestniczyły w zabawie tematycznej p.t. „Kupujemy na straganie”.

14 października Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowy dzień wszystkich pracowników oświaty. Dziękujmy Dzieciom oraz Rodzicom za pamięć, życzenia oraz wszystkie miłe słowa. To wszystko było dla nas bardzo wzruszające.

10 października obchodzony jest „Dzień Drzewa”. Z tej okazji w poniedziałek dzieci z grupy Biedronki szczególną uwagę poświęciliśmy drzewom. W tym dzieci były na spacerze szczególną uwagę poświęcając drzewom, które mijały, poznały drzewa liściaste: brzoza, klon i dąb oraz iglaste świerk i sosna, wspólnie stworzyliśmy mini zielnik w grupie.

W ramach realizacji tematów o darach jesieni wybraliśmy się na spacer do pobliskiego warzywniaka. Na miejscu obserwowaliśmy różne warzywa i owoce, poznaliśmy na czym polega praca w sklepie, dowiedzieliśmy się, że produkty muszą być zważone, żeby można było je kupić.

„Sportowy Piątek w Biedronkach”. Temat październikowy: „Rzucamy, toczymy, ćwiczymy z darami jesieni na sportowo się bawimy” – zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem kasztanów/żołędzi/szyszek/liści

„Jesienne inspiracje” zbieranie darów jesieni, zainspirowało dzieci do wykorzystania materiału przyrodniczego przy tworzeniu jesiennych kompozycji. Kasztany i żołędzie są doskonałym materiałem do zabaw matematycznych oraz plastycznych.

1 października jest Międzynarodowym Dniem Muzyki, w tym dniu nasze przedszkolaki przeniosły się do krainy dźwięków, aby wspólnie bawić się muzyką. W czasie zajęć dzieci wzięły udział w wielu zabawach muzycznych. Dowiedziały się, że muzykę zapisuje się nutami. Dzieci odgadywały muzyczne zagadki (rozpoznawały instrumenty po ich brzmieniu i nazywały instrumenty). Przedszkolaki poznały i zobaczyły z bliska gitarę oraz akordeon. Był to wesoły dzień

Dzień Chłopaka 🥇🥇🥇
Był to dzień wesoły i pełen atrakcji. Dzieci poznały zawód kierowcy autobusu 🚌 (Tata Jasia) odwiedził nas i opowiedział o swojej pracy w ramach preorientacji zawodowej. Następnie dzieci oglądały bajkę Strażak Sam. Nie zabrakło życzeń oraz pamiątkowych medali i dyplomów od koleżanek z grupy 😊😊😊

Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu na placu zabaw. „Górka Jasia” nauka bezpiecznego poruszania się po chodniku oraz ulicami osiedla. Zabawy na placu zabaw – ustalenie sposobu bezpiecznego korzystania ze sprzętów.

W Światowy Dzień Jabłek przedszkolaki poznawały budowę jabłek, wygląd i smak. Porównywały wielkość, określały kolor i kształt. Wykorzystały Jabłka podczas zabaw ruchowych a także wykonały trójwymiarowe jabłko. Uwieńczeniem zajęć była degustacja jabłek i soku jabłkowego.

Jesień daje mnóstwo skarbów. Biedronki na zajęciach wykorzystały przyniesione do sali kasztany i żołędzie. Wspólnie układaliśmy rytmy oraz przeliczaliśmy. Jesienią liście są kolorowe, wielobarwne i takie też liście wykonały dzieci, wykorzystując do tego folię bąbelkową.

„Nasze ulubione owoce”- dzisiejszego dnia Biedronki poszerzały wiadomości ma temat owoców. Dzieci porównywały i rozpoznawały owoce za pomocą zmysłów, kroiły, mieszały. Po skończonej pracy wszystkie dzieci ze smakiem zjadły owocowe przysmaki. Po skończonych zajęciach odbyły się „Owocowe urodziny”. Dzieci zaśpiewały dla naszych solenizantów „sto lat” i składały życzenia. Tego dnia było w naszej grupie bardzo zdrowo i kolorowo. Następnie wszyscy zasiedli do wspólnego poczęstunku.

„Powitanie Jesieni”. Takiej okazji nie mogły przeoczyć Biedronki, które powitały nową porę roku radośnie i w dobrym humorze. W sali królowały kolory jesieni – żółty, pomarańczowy, brązowy oraz czerwony. Dzieci zapoznały się ze skarbami jakie zostawiła nam jesień a następnie z uśmiechem i odwagą śpiewały jesienne piosenki, tańczyły i brały udział w podchodach na świeżym powietrzu.

Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem zestawu edukacyjnego LEGO Education. Dzieci budowały swoje Przedszkole

Już od samego rana w grupie Biedronek panowała wesoła atmosfera. Dzieci miały różne atrakcje, m.in. zabawy integracyjne, zabawy przy muzyce. Przedszkolaki łapały i puszczały bańki mydlane na świeżym powietrzu. Wspólna zabawa przyniosła ogromną radość i niezapomniane wrażenia.

Zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne na świeżym powietrzu

15 września obchodzimy International Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności, odwagi i zabawy

„Żeby czyste ręce mieć, trzeba tylko chcieć!” dzieci poznały prawidłową technikę mycia rąk, wyszukiwały przedmiotów niezbędnych do umycia rąk, a następnie zaprezentowały jak poprawnie potrafią umyć ręce.

Biedronki doskonale wiedzą, że ruch to zdrowie. Dzieci lubią aktywnie spędzać czas, a organizowane zabawy i ćwiczenia gimnastyczne pozwalają zaspokoić naturalną potrzebę ruchu oraz zachęcają dzieci do różnorodnej aktywności ruchowej

Sportowy piątek w Biedronkach: Za nami pierwszy sportowy piątek tego roku szkolnego, tym razem pod hasłem „Sprawne ręce i nogi – każdy przedszkolak do zabawy zawsze gotowy!” Słoneczny poranek powitaliśmy w ogrodzie zabawami w tęczowych kolorach. Wspólnie z grupą Pszczółki urządziliśmy zawody w podawaniu woreczków górą i dołem i biegi z woreczkami, zabawy integracyjne z chustą KLANZA, wspólne śpiewy oraz zabawa Kotek i Myszki kształcąca nasz spryt i spostrzegawczość 🍁🐝🏃🏃‍♀️🤾‍♂️⛹️‍♀️🐞

 

Podczas pierwszych zajęć dzieci poznały imiona swoich kolegów i koleżanek z grupy, zapoznały się z zasadami bezpieczeństwa podczas wspólnej zabawy oraz dowiedziały się jak powinny się zachowywać przy stole podczas posiłków.

26.08 i 27.08 gościliśmy dzieci, które od września rozpoczną edukację przedszkolną. Podczas dni adaptacyjnych dzieci poznały salę i panie, uczestniczyły w zabawach plastycznych, ruchowo – muzycznych oraz bawiły się zabawkami. Dziękujemy dzieciom i ich rodzicom za spędzony czas w przedszkolu z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.