Sensofigle – spotkania z integracją sensoryczną

Innowacja „Sensofigle czyli zabawy z integracją sensoryczną”. Temat miesiąca : „Kolorowe wariacje sensoryczne” – zabawy z elementami sensoplastyki. Pszczólki podczas tych zajęć miały okazję doskonalić swoje umiejętności pracy w grupie. Dzieci podzielone na czteroosobowe zespoły samodzielnie przygotowywały masy sensoryczne. Rozkodowały przepis i według wskazówek dodawały potrzebne składniki. Zabawa masami sensorycznymi była takze dla Pszczółek dobrą okazją do wzmocnienia napięcia mięśniowego oraz poprawy koncentracji uwagi oraz precyzji. Sensoplastyka to nie tylko doskonała zabawa, ale równiez okazja pobudzenia wszystkich zmysłów, na pewno to wkrótce powtórzymy!
Zajęcia z innowacji sensofigle „Uciski, dociski, masaże”. Dziś stymulowaliśmy zmysł Propriocepcji. Propriocepcja t.j zmysł orientacji ułożenia części własnego ciała. Receptory tego zmysłu ulokowane są w mięśniach, ścięgnach i stawach. Dzięki temu zmysłowi wiemy, jak ułożone są nasze kończyny bez patrzenia na nie. Dzieci dokładnie wymasowały się pikami z kolcami, gąbkami o różnej strukturze, następnie robiły z kolegi/ koleżanki naleśnika. Było przy tym dużo śmiechu. Czekał na nas tor przeszkód kończący się skokiem na miękka poduchę. Podczas drugiego toru musieliśmy przenieść ciężka skrzynie. Na koniec boksowaliśmy worek sako.
Sensofigle z Pszczółkami… Rozwijamy zmysł propriocepcji👐🙌🤲🤭🤝💆‍♀️💆‍♂️ Tym razem Pszczółki bawiły się świetnie w salonie masażu, gdzie respektując swoje uczucia i odczucia dotykowe, a także niechęć do pewnych form dotyku, przyjmowały rolę klienta i masażysty, rozwijając w obu zmysł propriocepcji. Uciskały, maskowały, gilgotaly, oklepywaly, rolowały i wiele wiele więcej. Pytały się nawzajem, czy ich dotyk jest przyjemny i dostosowały siłę docisku do potrzeb kolegi w parze. Wszystkim uczestnikom zabawy bardzo się podobały i z chęcią powrócą do nich niebawem. A może tak pobawić się w masaż w domu?
Sensoplastyka to jedyne z najbardziej rozwijających zajęć dla dzieci, ponieważ ćwiczą one wtedy wszystkie zmysły👃👁🖐 (niestety tym razem zajęcia musiały odbyć się bez próbowania). Święta co raz bliżej, dlatego Pszczółki przygotowały apetycznie pachnącą, piernikową masę solną. 🎄 Wszystko to w ramach innowacji „Sensofigle, czyli spotkania z integracją sensoryczną”.
Sensofigle innowacja pedagogiczna – robimy masę piernikową i sztuczny śnieg, dzieci z grupy Żabki

Dziś zrealizowaliśmy kolejny cykl innowacji pedagogicznej „Sensofigle, czyli spotkania z integracją sensoryczną” – zmysł wzroku „Patrzę, ale czy widzę?” 👁❓ Pszczółki na dzisiejszych zajęciach przyglądały się bacznie swoim ciałom przez lupy oraz przez lusterka. Oglądały również otoczenie przez kolorowe oraz załamujące obraz szkiełka. Dzieci brały udział w zabawach ruchowych, podczas których z zamkniętymi oczami musiały odnaleźć właściwą drogę lub osobę. Oglądały ilustracje przedstawiające zadziwiające iluzje optyczne. Na koniec, ćwicząc swoją spostrzegawczość, wyszukiwały różnic miedzy dwoma obrazkami.

 

„Sensofigle czyli spotkania z integracją sensoryczną” Temat: Co mi smakuje? Pszczółki poprzez degustację dowiedziały się, że można wyróżnić aż 4 rodzaje smaków! Słodki 🍯 Słony 🧂 Gorzki 🍫 Kwaśny 🥒 Dzieci na tych zajęciach określały, jaki jest smak danego produktu, a także zastanawiały się jakie smaki najbardziej odpowiadają ich własnym gustom.

„Sensofigle czyli spotkania z integracją sensoryczną” Temat: Co mi smakuje? Zabki poprzez degustację dowiedziały się, że można wyróżnić aż 4 rodzaje smaków! Słodki 🍯 Słony 🧂 Gorzki 🍫 Kwaśny 🥒 Dzieci na tych zajęciach określały, jaki jest smak danego produktu, a także zastanawiały się jakie smaki najbardziej odpowiadają ich własnym gustom

SENSOFIGLE – czyli zabawy z Integracją Sensoryczną; Dziś znaleźliśmy się w świecie zapachów i pobudzaliśmy nasz zmysł węchu. Na początek dzieci wysłuchały „zapachowego” wiersza pobudzającego wyobraźnię. Następnie naklejały „skrzywioną buzię ” obok zdjęć kojarzących się im z nieprzyjemnymi zapachami; „wesołą buzię” obok zdjęć kojarzących się im z przyjemnymi zapachami. Z zamkniętymi oczami Pszczółki próbowały zidentyfikować podsuwane im pod nosy zapachy. Na koniec udaliśmy się w poszukiwania zapachów po naszej sali

Zajęcia „Zapachowy świat” Z innowacji Sensofigle. Dzieci miały okazji zgadywać na podstawie węchu różne zapachy. Decydowały o tym, które zapachy są dla nich przyjemne, a które nie.

Pierwsze zajęcia w Grupach Pszczółki i Muchomorki pt.: „MOJE CIAŁO RUSZA SIE ŚMIAŁO – ZMYSŁ PROPRIOCEPCJI I ĆWICZENIE SCHEMAT CIAŁA”. Na początku zajęć dzieci przywitały się ze swoimi częściami ciała, następnie zatańczyły Taniec Przyklejaniec w parze łącząc się podanymi częściami ciała. Wzajemnie masowały się różnego rodzaju gąbkami i samodzielnie stworzyły tor przeszkód.

„PLASTYCZNE PALUSZKI” – zabawa masami  plastycznymi, to wspaniałe doznania dotykowe, ale też ćwiczenie małej  motoryki. Jak wiadomo ćwiczenia palców i dłoni zaowocują w przyszłości podczas edukacji dziecka. Masy plastyczne mają różną twardość, konsystencję, kolor, zapach  czasami smak).

„ZABAWY BUJANE” Hamaki, huśtawki i liny wspinaczkowe pozwalają małym odkrywcom bawić się w pomieszczeniu do woli. Ćwicząc jednocześnie ich równowagę, zdolności motoryczne i mięśnie. To również rozwija odwagę i samoocenę dzieci.

Kącik sensoryczny w grupie III Pszczółki