Szkoła wierna dziedzictwu

Nagroda i wyróżnienie w konkursie: „Koty Kopernika” zorganizowanym przez OCEE i Planetarium w Olsztynie

Rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego ,,Warmińskie kapliczki w obiektywie”, zorganizowany przez Przedszkole Miejskie nr 13 w Olsztynie, w konkursie wzięło udział 19 dzieci z olsztyńskich przedszkoli. Dnia 03.06.2022 r. Jury konkursu Pani Zofia Kamińska – fotograf, Pan Zbigniew Majchrzak – założyciel Uniwersytetu Nowoczesnego Obywatela oraz Pani Maria Jończyk- Zegler kierownik Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży „Piątka”,  wyłoniło najlepsze prace.   Wszystkie zdjęcia były piękne i trudno było wyłonić zwycięzców. 

I miejsce – Martyna i Igor Kwiatkowscy, PM 13

II miejsce – Kasjan Popławski, PM 37

III miejsce – Tymon Stefanczyk, PM 1

Gratulujemy

„Spacer Pana Kopernika” teatrzyk Kamishibai w Żabkach

Letnie porządkowanie grobu Dr. Przewoskiego przez Żabki

Wystawę: „Przyszłym pokoleniom. 60 lat misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa” prezentowaną przed Ratuszem obejrzały dzieci z gr „Żabki”

6 maja Nowoczesne Dzieci z olsztyńskich Przedszkoli Nr 1 i Nr 13 spotkały się na Placu Konsulatu, aby uczcić ważne wydarzenia: Święto Pracy, Święto Flagi, Święto Konstytucji oraz Dzień Zwycięstwa.

W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem „Nasze Jakubowo” występowaliśmy na Starym Mieście promując obywatelskie postawy i miłość do Ojczyzny wierszem tańcem i piosenką.

Zaprosiliśmy nauczycieli z innych placówek do spaceru po naszym ogrodzie z biało-czerwoną Zosią.

W ramach współpracy z Uniwersytetem Nowoczesnego Obywatela Pszczółki miały okazję poznać działaczkę Federacji FOSa panią Kasię Janków-Mazurkiewicz. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym, co oznacza bycie dobrym obywatelem RP, kim jest wolontariusz oraz jak dzieci mogą wypełniać swoje obywatelskie obowiązki na co dzień. Wiemy już, że wolontariuszem może być każdy- nawet przedszkolak zaangażowany w porządkowanie okolicy czy pomagający starszej osobie z sąsiedztwa. Bycie dobrym obywatelem nie kosztuje wiele, a zmienia nasz kraj na lepsze. Takiego jutra pragniemy my wszyscy!

Wycieczka po Olsztynie, szukamy miejsc upamiętniających sławnych ludzi

Wizyta na Zamku, spotkanie z Mikołajem Kopernikiem i poszukiwaniem ziół

#Wielkanoc na Warmii
Wielkanocne zwyczaje na Warmii poznawały dzieci z grupy „Zielone Groszki” podczas zajęć z edukacji regionalnej. Edukatorka i Miłośniczka Warmii, Pani Jagoda Orzołek – Jończyk opowiedziała dzieciom o Warmii, o strojach warmińskich, o zabawach i tańcach, a także o przygotowaniach do Świąt Wielkanocnych.
Palmy nie były takie kolorowe jak teraz często widzimy… wykonywano je z pierwszych wiosennych roślin, gałązek brzozowych, bazi, bukszpanu, jałowca, dodawano czasami kwiaty w pąkach. Dzieci miały okazję samodzielnie wykonać taką palmę, którą zabrały do domu.
Dawniej na Warmii nie był znany zwyczaj malowania jajek i święcenia pokarmów, a w Lany Poniedziałek nie polewano się wodą tylko
„chodzono po smaganiu z kadykiem”, czyli jałowcem. To było bardzo ciekawe spotkanie dla
„Młodych Warmiaków”. Dziękujemy serdecznie Pani Jagodzie za wszystkie wiadomości związane z naszym regionem i za wspólne tańce i zabawy.

Wzięliśmy udział w Quizie „Co wiesz o Polsce?” zorganizowanym przez  Przedszkole Miejskie nr 1 w Olsztynie

Wiosna z Kopernikiem w Bibliotece Piątka w grupie Żabki

Dnia 01.04.2022 roku w PM nr 13 w Olsztynie odbyło się uroczyste podsumowanie przeglądu piosenki patriotycznej pod hasłem: „Polska – moja rodzina, moje miasto, moja ojczyzna”. W konkursie wzięły udział olsztyńskie przedszkola PM 1, PM 2, PM 10, PM 13 oraz PM 19. Przedszkolaki z PM nr 13 zaśpiewały piosenkę o Olsztynie i rodzinie, a występy dzieci z innych przedszkoli zostały wyświetlone. W spotkaniu uczestniczyli Pan Kapitan Stanisław Rusowicz, kombatant AK 7 brygady Wilhelma wraz z małżonką Panią Marią Rusowicz oraz Pani Dyrektor Zofia Danielak i Pani Wicedyrektor Barbara Andrzejczak. Podczas występów dzieci nasi goście, wielokrotnie wzruszali się i nie kryli łez. Byli bardzo wdzięczni za zaproszenie na taką uroczystość.
Po części artystycznej, nasi goście wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz albumy o Polsce. Pragniemy serdecznie podziękować Przedszkolom za nadesłane filmiki. Paniom Nauczycielkom za profesjonalne przygotowanie dzieci do Festiwalu. Dziękujemy Panu Kapitanowi Stanisławowi i Pani Marii za przybycie, za spędzenie z nami czasu, za żywą lekcję historii o Polsce. Mogliśmy wysłuchać opowiadań z wojny wprost od osób, które je przeżyły. Była to pouczająca lekcja historii. Przedszkolaki w podziękowaniu przekazały wykonane laurki. Naszym Gościom życzymy dużo zdrowia, pomyślności oraz radości w życiu.

Spacer edukacyjny po Cmentarzu Jakubowym z tatą Marysi, porządkowanie grobu

Zorganizowaliśmy w holu przedszkola wystawę: Olsztyn – moja mała Ojczyzna

4 marca 2022 r. w Olsztyńskiej Szkole Wyższej odbyło się spotkanie z kombatantami. Panem pułkownikiem Marcinem Kus, Panem kapitanem Edwardem Róg oraz Panem kapitanem Stanisławem Rusowiczem. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji Pani dr Anna Prusik – dziekan Olsztyńskiej Szkoły Wyższej, Pan Jarosław Witek rzecznik prasowy Szpitala MSWiA w Olsztynie, Pani Anna Karpiak – Olszewska z Narodowego Banku Polskiego, Pani Paulina Broża – wykładowca Uczelni Korczaka w Olsztynie oraz nauczycielki wraz z wychowankami ze SP nr 22 w Olsztynie, PM 1, PM 13, PM 39. Spotkanie z przyczyn pandemicznych był przełożone, ale mimo tego miało ono charakter świąteczny. Po raz pierwszy w czasie spotkania oglądaliśmy nagrania dzieci, a nie występny na żywo. Wszyscy zebrani mogli przypomnieć sobie klimat minionych Świąt. Dzieci Przedszkola Miejskiego nr 13 w Olsztynie zaprezentowały patriotyczny wiersz „Dla tych, którzy…” czym wywołały łzy wzruszenia u naszych gości. Po części artystycznej Pan Jarosław Witek  przedstawił wykład dotyczący bezpieczeństwa w czasie pandemii Covid-19 zawierający wskazówki do stosowania w codziennym życiu. Panowie kombatanci opowiedzieli nam o swojej historii, życiu, męstwie, patriotyzmie, miłości do ojczyzny… Wszystkim zebranym gościom zostały przekazane piękne upominki, wykonane przez Dzieci z naszego przedszkola oraz życzenia na 2022 rok.

Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w takim spotkaniu i z nadzieję czekamy na kolejne.

501. rocznica obrony Olsztyna przed Krzyżakami. Obroną dowodził wówczas Mikołaj Kopernik, gdzie pełnił funkcję administratora dóbr kapituły warmińskiej. 26 stycznia 1521 roku Krzyżacy próbowali zdobyć olsztyński zamek – ale ostatecznie nie udało im się sforsować murów. Dzieci z naszego przedszkola wraz z rodzicami uczestniczyli w uroczystościach z okazji 501 rocznicy obrony Olsztyna przed Krzyżakami. 29 stycznia na starówce odbyły się mini inscenizacje historyczne, a także pokazy – w tym pokazy współczesne w wykonaniu żołnierzy. Były również konkursy i wojskowa grochówka

Jak co roku wystąpiliśmy z przedstawieniem Jasełka przed Kombatantami w Domu Kombatanta

Byliśmy organizatorami konkursu: „Przyroda Polska Słowem malowana” dla Przedszkoli nr 1, 11, 19 i Szkoły Podstawowej nr 11

Wzięliśmy udział w Konkursie Wiedzy o Polsce w Przedszkolu Szesnastka

Wzięliśmy udział w konkursie Radia Olsztyn: „MOJA BIAŁO-CZERWONA”

W naszym Zakątku Leśnym opiekujemy się posadzonym na 100-lecie Niepodległości Dębem Niepodległości